Tisková zpráva 24.9.2015 | epohledavky.cz

POHLEDÁVKY

POJISTNÉ PLNĚNÍ

NÁHRADA ŠKODY

HROMADNÉ ŽALOBY

Tisková zpráva 24.9.2015

Pozor na vymahače pohledávek, kteří překračují zákon. Vydírání dlužníků a klamání věřitelů jsou jejich běžné praktiky

PRAHA, 24. září 2015 – Někteří vymahači se nezastaví před ničím. Od psychického vydírání a zastrašování dlužníka po účtování smyšlených nákladů klientovi. Mimosoudním vymahačům je podle odborníků nejlepší se vyhnout. Podezřelé bývají sliby rychlého vrácení dluhu, efektního přepsání pohledávek nebo „žádné platby předem“. Naopak seriózní firmy věřitel pozná podle zavedených právních postupů, poplatků až ze skutečně vymoženého dluhu a možností absolutní kontroly nad stavem své pohledávky.

„Kouzelnou formulaci ‚bez poplatků předem‘ lze nalézt na webu téměř všech vymahačů. Když však takový mimosoudní vymahač zjistí, že dlužník na osobní nátlak nereaguje, označí pohledávku za nevymahatelnou a zpětně si vyúčtuje náklady, které vyžaduje po věřiteli. Proto je důležité si pohlídat, aby případné provize za služby byly vždy navázány pouze na reálně vymožený dluh. V případě neúspěšného vymáhání by klient neměl platit vůbec nic,“ upozornil Tomáš Medřický, autor projektu Epohledávky.cz.

Ke zvláštní obezřetnosti nabádá Medřický především u nabídek, které slibují dlužníka přesvědčit mimosoudní cestou. Metody psychologického nátlaku, které takoví mimosoudní vymahači používají, hraničí s nelegálními praktikami. Během celého procesu postaveného na osobních výhružkách navíc stále běží promlčecí doba pohledávky a neexistuje žádná garance její úhrady.

„Důkladná selekce pohledávek je dalším trikem mimosoudních vymahačů. Nejprve si prověří bonitu dlužníka, a pokud pro ně není dostatečná, věřiteli jeho pohledávku zamítnou s tím, že není kde brát. Pravda je však jinde. Například exekuce na mzdu dlužníka, která je běžnou praxí při splácení dlužných částek, se uděluje soudním rozhodnutím. A právními postupy se mimosoudní vymahači prostě nezabývají,“ popsal advokát David Bascheri.

Pohledávkami na menší částky se klamaví vymahači vůbec nezabývají. Věřitele přesvědčí, že se takové vymáhání ani nevyplatí, případně je donutí k bezdůvodnému převodu pohledávky na jméno vymahače. Opět se opakuje situace, kdy dluh zůstane dluhem, ale vymahatel si naúčtuje zpětně své náklady a zvýší tak investice věřitele do pohledávky. Anebo vymoženou pohledávku klientovi jednoduše nevyplatí.

„V tomto ohledu je trh s pohledávkami naprosto deformován. Podnikatelé věří, že se nezaplacené faktury pod dvacet tisíc ani nevyplatí vymáhat, mámy s dětmi v péči, které marně čekají na alimenty od partnera, se o to raději ani nepokouší, aby nezaplatily ještě víc. Takové smíření se ztrátou je ale úplně zbytečné. Pokud si seriózní firma bere provizi až ze skutečně vymoženého dluhu, nemá věřitel s pohledávkou žádné výdaje a vyplatí se mu takto vymáhat dluhy v jakékoli výši,“ uvedl Tomáš Medřický stěžejní myšlenku unikátního on-line projektu Epohledávky.cz.

Féroví poskytovatelé služeb by měli mít pevně danou procentuální provizi ze skutečně vymožené pohledávky a umožnit věřiteli neustálou kontrolu nad stavem vymáhání -  zda byla odeslána výzva k uhrazení dluhu, podána žádost o elektronický platební příkaz, který soud vydává do měsíce, zda byla uvalena soudní žaloba nebo exekuce.

„Právní cesta je po pozitivním posouzení pohledávky jedinou skutečnou garancí vymožení dluhu. Ukončí riziko promlčení pohledávky a v případě seriózních služeb nezatíží věřitele dalšími náklady, kromě poplatku soudu. Ten však činí pouze stovky korun, podle výše pohledávky, a po vyhraném sporu jej uhradí dlužník. Žádné zálohy na právní nebo exekutorské služby věřitel v případě projektu Epohledávky.cz neplatí, provize jsou vždy spojené až s vymožením dluhu,“ zdůraznil Tomáš Medřický, jehož projekt nabízí klientovi neustálý přehled o stavu pohledávek v on-line systému.